Automatyka pogodowa - spokojne ogrzewanie w czasach niespokojnego klimatu | Ciepło dla Elbląga

Automatyka pogodowa – spokojne ogrzewanie w czasach niespokojnego klimatu

automatyka pogodowa

W lutym nawet kilkanaście stopni powyżej zera, w lipcu marzniemy przy 10 st. C. – takie skrajności meteorologiczne w obecnych czasach już nikogo nie dziwią. Współczesne ciepłownictwo musi nadążać za zmianami klimatycznymi i potrzebami mieszkańców. Jedynym ze sposobów radzenia sobie z szaleństwami pogody jest…. automatyka pogodowa. Co to takiego jest i jak nam może pomóc? Wyjaśniamy w artykule! 

Automatyka pogodowa umożliwia sterowanie temperaturą wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania, w taki sposób, aby w budynku było tak samo ciepło bez względu na to, jaka temperatura jest na zewnątrz. 

Komfort cieplny nie tylko jesienią, zimą i w przedwiośniu

Zmieniające się temperatury zewnętrzne wpływają na rozpoczęcie, czas trwania sezonu grzewczego i ilość ciepła zużywanego przez odbiorców. Jak okiełznać grzejniki, gdy temperatura zewnętrzna potrafi mocno się wahać? Służy temu automatyka pogodowa. 

Ten system, sterowany elektronicznie, pozwala na zachowanie komfortu cieplnego budynku oraz zapobiegnie jego wychładzaniu. Czasy, kiedy z włączeniem ogrzewania czekaliśmy do ostatniego momentu, odchodzą do lamusa. Dzięki automatyce pogodowej ciepło w naszych kaloryferach popłynie wówczas, kiedy temperatura zewnętrzna spadnie do ustalonego pułapu. To samo w drugą stronę – gdy temperatura wzrośnie, ilość ciepła zmniejszy się lub ogrzewanie automatycznie się wyłączy. Dzięki temu w mieszkaniu utrzymywana będzie stała temperatura, a zarządcy naszych budynków nie muszą pamiętać o powiadomieniu odpowiednich służb, aby włączyć czy wyłączyć ogrzewanie. 

Wychłodzony budynek niszczy się i traci na wartości 

Znaczącą rolę w oszczędzaniu energii odgrywa także rosnąca świadomość odbiorców. Mieszkańcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że wychładzanie budynków nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne. Dogrzewanie punktowe, na przykład grzejnikiem olejowym lub farelką elektryczną, nie ogrzeje ścian budynku, za to spowoduje wzrost rachunków za prąd. 

Wychłodzony budynek, którego zarządcy czy właściciele zbyt długo zwlekali z włączeniem ogrzewania, nagrzewa się dłużej i drożej, niż wówczas, gdy zdecydowaliby się na utrzymanie stałej temperatury wewnętrznej. Dotyczy to zwłaszcza budynków nieocieplonych i budowanych w starszych technologiach. 

Starsze budynki mają zwykle grubsze ściany, które lepiej gromadzą ciepło. Z drugiej strony dłużej się nagrzewają. Jeżeli zadbamy o stałe, ale umiarkowane ogrzewanie, to sprawimy, że nie tylko powietrze, ale cały budynek będzie nagrzany w odpowiedni sposób. 

Aby nie musieć pamiętać o ciągłym włączaniu czy wyłączaniu ciepła, przy wahających się temperaturach zewnętrznych warto zastosować rozwiązania automatyki pogodowej. Automatyka to przede wszystkim wygoda, komfort i oszczędność. Jej brak – przegrzanie lub niedogrzanie budynku, czyli dyskomfort mieszkańców. Z rozwiązań automatyki pogodowej może skorzystać każdy klient EPEC, który zasilany jest z węzła cieplnego (bez względu na status własnościowy węzła), w którym istnieje taka możliwość techniczna. 

Skontaktuj się z nami i dowiedz się o możliwościach związanych z automatyką pogodową.

Dział Rozwoju EPEC

tel. 55 61 13 274, e-mail: epec@epec.elblag.pl

 

Automatyka pogodowa – spokojne ogrzewanie w czasach niespokojnego klimatu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry