Jak dobrze spać? Zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza podczas snu | Ciepło dla Elbląga

Jak dobrze spać? Zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza podczas snu

jak dbać o dobry sen

Sen ma ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie. Szacuje się, że dorosły człowiek przesypia średnio 30% swojego życia, sypiając przeciętnie od 4,5 do 10,5 godzin na dobę. Warto poznać kilka czynników, mających wpływ na jego jakość. Jednym z nich jest temperatura powietrza w naszej sypialni – skręcając ogrzewanie zadbamy nie tylko o oszczędności i ochronę środowiska, ale także o lepszy sen. 

Sen prawdopodobnie pełni rolę stabilizatora i regulatora nastroju. Powoduje, że często zasypiamy i budzimy się w różnej kondycji emocjonalnej. Jak zadbać o wartościowy i dobry sen? Oto trzy aspekty, na które warto zwrócić uwagę. 

Sypialnia

Nie bez znaczenia jest to, gdzie śpimy. Najlepszą sytuacją jest oddzielny pokój do spania, czyli sypialnia, która spełnia wyłącznie tę funkcję. Unikajmy w tym pokoju intensywnych kolorów, które zamiast wyciszyć pobudzają. Łóżko nie powinno służyć jako miejsce od pracy czy jedzenia – to miejsce na sen. Warto zadbać o dobry i wygodny materac. 

Światło 

Światło jest podstawowym czynnikiem regulującym nasz rytm dobowy, a więc także i sen. Oświetlenie ma wpływ na wydzielanie melatoniny, zwanej hormonem snu – zaczyna się ona wydzielać po zapadnięciu zmroku. Wieczorem, przed snem, powinniśmy unikać silnego światła. Jego źródłem są również ekrany urządzeń elektronicznych – telefonów, tabletów, ekranów, telewizorów, które emitują niebieskie światło. Długotrwała ekspozycja na ten rodzaj światła może powodować poważne zaburzenia wydzielania melatoniny, a tym samym snu. Coraz więcej urządzeń ma filtr światła niebieskiego – warto włączyć tę opcję już popołudniu.

Wietrzenie i ogrzewanie 

Powinniśmy pamiętać o dopływie świeżego powietrza do sypialni. Przed snem warto przewietrzyć sypialnię. Zadbajmy także o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Gdy podczas snu jest za ciepło, pocimy się i obudzimy się zmęczeni. Jak wysoka temperatura powinna być w naszej sypialni? Jest to kwestia indywidualna, zależna od naszego komfortu cieplnego, ale powinna być ona o 2-3 stopnie niższa niż w ciągu dnia. Komfort cieplny to stan, w którym czujemy, że nasz organizm jest w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, czyli nie odczuwamy ani chłodu, ani ciepła.  

Mieszkania w Polsce są zazwyczaj przegrzewane i nieodpowiednio wietrzone. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie prowadzi akcję “20 stopni dla klimatu”, poprzez którą zachęca Polaków do zmienienia nawyków. Istotne jest świadome korzystanie z ciepła. Zmniejszenie ogrzewania wieczorem, przed snem, polepszy jego jakość oraz pomoże zadbać o środowisko i pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ciepło. 

Co ciekawe, według badaczy z Politechniki Warszawskiej zmniejszenie temperatury we wszystkich mieszkaniach w Polsce o 1 stopień, spowoduje redukcję emisję dwutlenku węgla wynikającą z produkcji ciepła, o 5 proc., co daje 1 mln ton rocznie. Czy to dużo? Aby pochłonąć taką ilość CO2 potrzeba aż 15 mln drzew!

Jak dobrze spać? Zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza podczas snu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry