Modernizacja bloku biomasowego spółki Energa Kogeneracja | Ciepło dla Elbląga

Modernizacja bloku biomasowego spółki Energa Kogeneracja

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (EPEC) i Energa Kogeneracja zabezpieczyły dostawy ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców Elbląga na czas prac optymalizacyjnych najnowszej jednostki w miejskim systemie ciepłowniczym, tj. bloku biomasowego BB20p. Było to możliwe dzięki sprawnej współpracy obu podmiotów. 

W związku z realizacją programu inwestycyjnego spółki Energa Kogeneracja, w tym tygodniu (w dniach 8-10 czerwca) nastąpił uzgodniony z wyprzedzeniem, 48-godzinny postój jednostki wytwórczej – bloku BB20p. Współpraca obu spółek i przygotowany plan tymczasowego zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej z Ciepłowni Dojazdowa, należącej do EPEC, umożliwiły zabezpieczenie dostaw ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców Elbląga.

Istniejący układ sieci ciepłowniczej pozwolił na dostarczenie ciepła do wszystkich odbiorców bez uciążliwości związanych z prowadzonymi pracami. 

 – Przy podobnych operacjach może się zdarzyć, że woda w sieci ciepłowniczej będzie miała mniejsze ciśnienie niż zwykle, jednak wszystko przebiegło bez zakłóceń – wyjaśnia Zenon Kwiatkowski, kierownik Rejonu Dyspozycji Mocy EPEC. – Byliśmy w ścisłym kontakcie ze służbami Dyżurnego Inżyniera Ruchu Energi Kogeneracja.

Spółki EPEC i Energa Kogeneracja dołożyły wszelkich starań, aby zminimalizować ewentualne uciążliwości dla odbiorców ciepła. W tym celu EPEC wystąpił z wnioskiem do Energa Operator o zwiększenie mocy umownej pomp w czerwcu br. Wszystko po to, aby urządzenia mogły pracować ze zwiększonym wydatkiem i zapewniły odpowiednie ciśnienia pracy miejskiej sieci ciepłowniczej. Energa Operator – spółka z Grupy Energa – określiła nowe parametry techniczne zasilania Ciepłowni Dojazdowa, co umożliwiło niezakłóconą pracę systemu ciepłowniczego Elbląga.

Zaplanowana modernizacja

 Postój był spowodowany koniecznością  realizacji prac związanych ze zwiększeniem mocy ciepłowniczej  bloku biomasowego  BB20p. Jest to część zaawansowanego programu inwestycyjnego spółki Energa Kogeneracja, który był przedmiotem uzgodnień z władzami miasta i EPEC. Celem modernizacji jest zapewnienie dostaw ciepła do odbiorców w sezonie grzewczym 2020/2021, po odstawieniu z ruchu dwóch kotłów węglowych.

Przebudowa wymiennika i optymalizacja turbozespołu parowego umożliwi funkcjonowanie obiegu cieplnego  turbiny w trzech różnych trybach pracy (w różnym zakresem zmienności mocy, w zależności od potrzeb wytwarzania ciepła dla odbiorców).

Termin prac związanych z optymalizacją rurociągów wody chłodzącej i zabudową wymiennika ciepłowniczego w bloku BB20p został ustalony na okres przełomu wiosny i lata – najmniej uciążliwy dla odbiorców ciepła.

Modernizacja bloku biomasowego spółki Energa Kogeneracja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry