Modernizacja sieci ciepłowniczej Elbląga | Ciepło dla Elbląga

Modernizacja sieci ciepłowniczej Elbląga

Ciepło dla Elbląga

Od 2012 roku Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przeznaczyło ok. 109 mln zł na modernizację liczącej 200 km długości sieci. Dzięki zastosowanym w procesie modernizacji rozwiązaniom, elbląska sieć ciepłownicza posiada jeden z niższych wskaźników strat ciepła na km sieci w Polsce.

Najważniejsze obszary modernizacji

Sieć preizolowana: Fabryczna izolacja cieplna na rurach ciepłowniczych sprawia, że w sieci lepiej utrzymuje się ciepło, dzięki czemu straty są znacznie mniejsze. Obecnie EPEC ma łącznie 104 km sieci preizolowanej. Aż 23 km sieci wymieniono w ramach programu inwestycyjnego od 2013 r.

W śnieżną zimę poprawę można dostrzec gołym okiem – na miejskich trawnikach widać mniej “zielonych pasów”.

Pełna automatyka pogodowa: pozwala ona użytkownikom na ustawienie, od jakiej temperatury kaloryfery powinny zacząć grzać. Dzięki temu można zaoferować ciepło przez cały rok, a nie tylko w “sezonie grzewczym”. Tę usługę można docenić w niespodziewanie chłodne wrześniowe wieczory.

Zamiana stacji na węzły: w ramach inwestycji finansowanych z NFOŚ oraz ze środków własnych od 2013 r. EPEC zlikwidował także 8 stacji grupowych i zainstalował 190 węzłów indywidualnych, zmodernizował 102 węzły cieplne 

Nowoczesny monitoring: Rozbudowany system monitoringu sieci i obiektów ciepłowniczych służy poprawie jakości dostaw ciepła, szybszemu wykrywaniu awarii, a co za tym idzie skraca czas ewentualnych przerw w dostawie ciepła.

Modernizacja źródła: Spółka EPEC zdecydowała się także na unowocześnienie własnego źródła ciepła – ciepłowni przy ulicy DOjazdowej. W obiekcie przeprowadzono szereg działań modernizacyjnych podnoszących sprawność ciepłowni oraz dostosowano urządzenia do wymagań związanych z ochroną środowiska, w tym m.in. modernizację układów odpylania.  

W efekcie trwających od 2013 r. inwestycji sprawność sieci ciepłowniczej Elbląga jest na wysokim poziomie, a straty ciepła na kilometrze sieci ciepłowniczej są relatywnie niskie w porównaniu  do innych systemów referencyjnych.  

Modernizacja sieci ciepłowniczej Elbląga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry