Elbląg: Zmiana cen ciepła. Wyjaśniamy przyczyny i wysokość zmian | Ciepło dla Elbląga

Elbląg: Zmiana cen ciepła. Wyjaśniamy przyczyny i wysokość zmian

epec elbląg ciepło

Energa Kogeneracja uzyskała zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na podniesienie cen ciepła o ponad 5,48 proc. i wprowadza to w życie. Zmiana ceny dla elblążan będzie jednak niższa – 3,2 proc. Jak to możliwe? Wyjaśniamy w informacji.

ENERGA Kogeneracja  jest głównym producentem ciepła w Elblągu. Głównym, lecz niejedynym. Drugim producentem jest EPEC, który oprócz produkcji ciepła, rozprowadza je do budynków na terenie miasta. To ważne dla wyjaśnienia, co dzieje się z cenami ciepła.

Energa Kogeneracja poinformowała, że uzyskała zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na podniesienie ceny, jaką EPEC musi jej zapłacić, aby dostarczyć ciepło do odbiorców. Jak wyjaśnia Energa: 

„Zatwierdzony przez URE wzrost ceny referencyjnej dla węgla wynosi 11,41%, natomiast dla biomasy –  1,47%. W Elektrociepłowni Elbląg, przygotowywanej do zmiany wytwarzania ciepła z paliwa węglowego na gazowe, obecnie ciepło jest już wytwarzane w dużej części z biomasy, lecz także jeszcze przejściowo w jednym kotle węglowym (co jest niezbędne, aby zapewnić ciepło w rozpoczętym sezonie grzewczym). Zatem przez najbliższy rok wzrost ceny wytwarzanego ciepła dla odbiorców Elblągu jest umiarkowany i wynosi 5,48% (czyli mniej niż wynosi ogólny wzrost cen w taryfie dla EKO – 7,65%). Cena ta wynika ze wzrostu kosztów niezależnych od elektrociepłowni, głównie rosnących cen paliw i uprawnień do emisji CO2.” 

EPEC zapłaci EKO więcej o 5,8 proc….

Temat cen ciepła jest ogromnie skomplikowany. Dowodem niech będzie fakt, że wzrost cen zakupu ciepła dla EPEC to nie 5,48 proc, ale – 5,8 proc. Różnica ta wynika z ilości zakupionego przez EPEC ciepła. Energa sprzedaje je nie tylko do EPEC, ale też do innych odbiorców, stąd taka rozbieżność między wzrostem ceny, którą zaakceptował URE, a tym, który na rachunku widzi EPEC.

… ale klient EPEC – o 3,2 proc. 

Choć cena, jaką musi zapłacić EPEC Enerdze za ciepło wzrosła o 5,8 procent, zmiana cen dla klientów EPEC będzie niższa – wzrost wyniesie ok. 3,2 proc. Jak to się stało? 

Dzieje się tak dlatego, że nie zmieniła się cena produkcji ciepła w należącej do EPEC ciepłowni przy ul. Dojazdowej i nie wzrosły ceny przesyłu ciepła. 

 

Kontakt EPEC:

Alina Geniusz-Siuchnińska 

531 15 00 22

Alina.geniusz@inntu.pl

 

Kontakt Energa: 

Andrzej Lis-Radomski
Biuro prasowe Grupy Energa

T +48 58 77 88 390

M +48 785 251 905
andrzej.lisradomski@energa.pl

Elbląg: Zmiana cen ciepła. Wyjaśniamy przyczyny i wysokość zmian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry